SLANGERUP SPEEDWAY KLUB

DIVISIONSHOLDET

Kenneth Kruse Hansen

Divisionskører

Født i Herlev den 19. oktober 1987, Dansk mester 2019 og 2020 på Langbane, VM sølv i 2020 i Langbane, EM bronze 2019 på Græsbane, Nordisk mesterskab Bronze 2019 på langbane, årets MC sportsnavn 2020 i DK og 3 gange dansk mester med Slangerup.

Silas Hoegh

Divisionskører

Født på Frederiksberg den 31. juli 2004, Frittecup sølv 2021, U19 landsholdskører.

Patrick Skaarup

Divisionskører

Født i Hillerød d. 28. Januar 2003, dansk mester med Slangerups 1. og 2. division i 2020 og 2021.

William Drejer

Divisionskører

Født i Hillerød d. 18. december 2005, sølv til EM 250cc i 2020, EM guld for hold i 250cc år 2020, U19 landsholdskører.

Rune Thorst

Divisionskører

Født i Ringsted den 20 juli 2003. 5. plads VM 85cc, 6. plads EM 85cc, 4. plads DM 85cc.

Jacob Bukhave

Divisionskører

Født i Odense den 30. december 1993.

Villads Nagel

Divisionskører

Født i København den 4.april 2007, landsholdskører på 250cc. EM sølv på 85cc 2020, VM bronze på 250cc 2021, EM bronze på 250cc 2021.

Noah Moos

Divisionskører

Født 8. december 2005. Fra Fredericia. 2x Danmarksmester i hold 1 div 85cc og 1 div 50cc. 

Morten Qvistgaard

Divisionskører

Født i Næstved den 4. april 1987. DM bronze i oldboys og DM Bronze i langbane 2021.

Birk Olsen

Divisionskører

Født i Hillerød den 22.12.2005. Største speedwayoplevelse er en 7. Plads til YGT på 85cc i 2019. 

Theo Bergquist

Divisionskører

Født i Vetlanda, Sverige den 7. januar 2006. Nummer 11 til VM i 85cc 2019, nummer 17 til VM i 250cc 2021. 

Mitch Cluff

Divisionskører

Født i Newcastle, NSW, Australien den 14. maj 2000. 2x australske mesterskaber samt at repræsentere Australien ved verdensmesterskaberne. 

Fraser Bowes

Divisionskører

Født i Adalaide, Sydaustralien den 6. november 2001. Nummer 2 til de sydaustralske mesterskaber og nummer 1 i de vestaustralske mesterskaber. 

Dennis Pedersen

Divisionskører

Født i Ringsted den 07. September 1992. Har vundet medaljer 7 gange i divisionen. Guld i 2012 1. div. Vundet guld i 2. divisionen 2 gange med Slangerup. 

Lasse Lilieholm

Holdleder for 2. divisionen. 

Født 9. september 1980. Tidligere speedwaykører for Slangerup, nu holdleder for 2. divisionen. 

Kenni Nissen

Holdleder for 1. divisionen

Født 12. december 1994. Tidligere ligakører for Slangerup, nu holdleder for 1. divisionen.

Se
vores
nyheder